طرز نگهداری خرما در منزل | افزایش ماندگاری خرما | نگهداری خرما در فریزر | جلوگیری از خراب شدن خرما

بهترین روش برای نگهداری طولانی مدت خرما!

نگهداری خرما برای افزایش ماندگاری آن نیاز به دانستن یک سری نکات دارد؛ پس با ما باشید.
بهترین روش برای نگهداری طولانی مدت خرما!

خرما یکی از مفیدترین و در عین حال پرمصرف ترین مواد خوراکی است که در هر خانه ای یافت می‌ شود. استفاده از شیوه‌ های مختلف نگهداری خرما با توجه به استفاده گسترده ای که دارد، بسیار ضروری است. هرچند نگهداری خرما خشک و نیمه‌ خشک راحت‌ تر است، اما برای نگهداری خرمای‌ تر و مرطوب باید به برخی نکات توجه کنید. در ادامه این بخش از سبک زندگی شما را با بهترین روش برای نگهداری خرما آشنا می کنیم!

ساده ترین روش نگهداری خرما در منزل (درون یخچال)

خرماهای تر و تازه را درون یخچال نگهدارید تا رطوبت آن باعث رشد باکتری یا موجودات میکروسکوپی نشوند. همچنین نگهداری خرمای تازه درون یخچال طعم و مزه آن را حفظ کرده و از ترش شدن و خراب شدن آن جلوگیری می کند.

اگر خرمای تازه را به صورت بسته بندی درست درون یخچال قرار دهید می توانید آن را 8 ماه نگهدارید. همچنین خرمای خشک با بسته بندی مناسب به مدت 1 سال قابل نگهداری است. با این حال فراموش نکنید که هرگز خرما را کنار سبزیجات با مواد غذایی دارای بو مثل سیر قرار دهید، زیرا خرما خیلی زود به خود بو می‌گیرد.

نگهداری خرما در فریزر

برای نگهداری طولانی مدت خرما سعی کنید آن را در فریزر و درون کیسه های پلاستیکی زیپ دار قرار دهید. با این روش از نفوذ هوا به درون کیسه نیز جلوگیری شده و باعث می شود بتوانید مدت بیشتری خرما را تازه نگهدارید. با این حال فراموش نکنید روی کیسه های خرما تاریخ بنویسید تا مدت زیادی از زمان آن نگذرد. در طول این مدت نیز بسته های خرما را در قسمت انتهایی فریزر قرار دهید تا اگر برق قطع شد، یخ آن ها دیرتر آب شود.

بسته های فریز شده خرما را می توانید 3 سال نگهدارید. اما اگر آن را از فریزر خارج کردید و طعم و بوی نامطلوبی داشت هرگز آن را مصرف نکنید.

نکات مهم در نگهداری خرمای خشک

خرمای خشک در هوای اتاق قابل نگهداری است.

خرماهای خشک و نیمه خشک را نیز می توانید در دمای اتاق نگهدارید.

با این حال بهتر است خرما را در ظروف در بسته یا شیشه‌ای نگهدارید.

سعی کنید خرما را دور از دسترس حشرات، درون کمد یا ظرف میوه ذخیره کنید.

هرگز خرما را زیر نور مستقیم خورشید یا کنار اجاق گاز قرار ندهید.

خرما اگر در جای مرطوب و گرم قرار بگیرید فاسد می شود.

نکات مهم در نگهداری خرما

اکنون نکاتی را ذکر خواهیم کرد که در نگهداری خرما کاربرد دارند.

  • دمای نگهداری از خرما: خرما را باید در دمای مثبت ۵ درجه تا منفی ۵ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. اگر می‌خواهید خرما را در فریزر نگهداری کنید و طولانی مدت از آن استفاده کنید، دمای آن باید نهایتاً منفی ۵ درجه سانتی گراد باشد. اما در صورت نگهداری خرما در محیط باز و دمای اتاق باید دمای آن حداکثر مثبت ۵ درجه سانتی گراد باشد.
  • مدت زمان نگهداری: توجه داشته باشید که تمام روش‌های مذکور به شما کمک می‌کنند تا خرما را تا حدود ۱ سال هم نگهداری و استفاده کنید. اما نگهداری طولانی مدت از ارزش غذایی خرما می‌کاهد.
  • شکرک زدن و ترش شدن: اگر خرما را طولانی مدت نگهداری کنید، شیرابه ای انتهای ظرف جمع می‌شود که باعث ترش شدن خرما خواهد شد. در ضمن بی توجهی به بسته بودن کامل ظرف نگهداری خرما باعث ایجاد شکرک روی خرماها می‌شود.
  • کریستاله قندی خرما: اگر خرما به مدت زمانی زیاد نگهداری شود، روی آن لکه‌های قهوه ای شکل می‌گیرند که کریستاله قندی نام دارند. این کریستاله‌ها به سهولت با حرارت دیدن از بین می‌روند. اما اگر بی توجهی کنید، خرماها ترش می‌شوند و باید دور ریخته شوند.

منبع: خبرنامه
کپی لینک کوتاه خبر: https://sabkezendegi.net/d/3wgyr2

اخبار داغ