تمیز کردن کفش جیر | تمیز کردن کفش | کفش جیر | کفش

کفش جیر رو اینجوری تمیز کن!

کفش های جیر با توجه به ماهیتی که دارن به راحتی کثیف میشن، به خاطر همین موضوع باید نکات مربوط به تمیز کردن کفش جیر رو باد بگیرین!
کفش جیر رو اینجوری تمیز کن!

کفش‌های جیر یکی از انواع کفش‌ های محبوب در میان افراد به شمار می‌ آید. نحوه تمیز کردن کفش جیر تاثیر زیادی در افزایش طول عمر و زیبایی آن ایفا می‌ کند. به نظرتون روش های تمیز کردن کفش جیر شامل چه مواردی می شوند؟! در ادامه این بخش از سبک زندگی شما رو با روش های تمیز کردن کفش جیر آشنا می کنیم!

از بین بردن خطوط روی کفش

1. برای آلودگی های ضخیم و سفت از چاقو استفاده کنید

گاهی اوقات مواد منجمد و بسیار سفتی روی کفش جیر باقی می مانند که در چنین حالتی می توانید از چاقوی کند صبحانه استفاده کنید و آن را از روی کفش جیر بردارید. به آرامی این کار را انجام دهید. مراقب باشید که قسمت های سالم و تمیز را با با چاقو لمس نکنید و همچنین می توانید از چاقوی پلاستیکی یا سوهان ناخن هم استفاده کنید. مراقب باشید که لبه اجسامی که استفاده می کنید، زیاد تیز نباشند زیرا به کفش آسیب وارد می کنند.

2. از مسواک با حرکات دایره ای استفاده کنید

اگر احساس می کنید که روی کفش جیرتان خطوطی افتاده است، بهتر است از مسواک با حرکات دایره ای استفاده کنید و سطح آن را دوباره صاف کنید. معمولاً مسواک های پلاستیکی بهترین گزینه هستند. همچنین می توانید از یک عدد حوله هم استفاده کنید تا سطح کفش جیر را دوباره یکدست کنید.

3. اگر روش های بالا موثر نبود از اتو استفاده کنید

روی کفش خود یک عدد حوله بیندازید و سپس اتو را روی حالت بخار قرار دهید و آن را روی کمترین دمای ممکن بگذارید. زمانی که اتو داغ شد، حوله را روی قسمت آسیب کثیف کفش حرکت دهید و سپس حوله را بردارید و روی آن قسمت براش بکشید. دقت داشته باشید که گرمای زیاد ممکن است کفش را دچار آسیب کند. بنابراین هرگز نباید اتو را مستقیماً روی کفش قرار دهید. چند وقت یک بار اتو را بردارید و بیشتر از 3 ثانیه آن را روی محل مورد نظر حتی از روی حوله نگه ندارید. 

از بین بردن لکه های آب

1. استفاده از دستمال کاغذی یا پارچه برای برداشتن آب

هر زمان که آب و هر مایعی روی کفش ریخت، سریعا می توانید با یک عدد دستمال رطوبت را بردارید. کافی است دستمالی روی نواحی مرطوب بکشید. اگر دستمال بیش از حد خیس شد، یک دستمال خشک بردارید تا آب اضافی را به خود جذب کند و هر چه سریع تر این کار را انجام دهید، کفش شما تمیزتر خواهد ماند.

2. 24 ساعت صبر کنید تا کفشتان خشک شود

جیر مستعد آسیب دیدگی هنگام خیس شدن است و بنابراین باید صبر کنید تا کفش به طور کامل خشک شود. آن ها را از گرما و نور مستقیم خورشید دور کنید و باید آنقدر صبر کنید تا زمانی که به کفشتان دست می زنید، احساس کاملا خشکی داشته باشید. زمان خشک شدن کفش بستگی به عوامل مختلفی دارد، مثلا اگر کفش شما زیر باران مانده باشد، احتمالاً باید 24 ساعت صبر کنید تا به طور کامل خشک شود.

3. از یک براش استفاده کنید تا کمی رطوبت را روی کفش پخش کنید

می توانید یک عدد براش تمیز بردارید و آن را داخل آب کاملا پاکیزه و ولرم آغشته کنید و کمی آن را تکان دهید تا خیسی اضافه آن از بین برود و سپس کل کفش را براش بکشید. مطمئن شوید که کفش به اندازه یکسان مرطوب شده است و لکه ها به راحتی در معرض آب قرار گرفته است. شاید این روش کمی برایتان عجیب و غریب باشد زیرا در آن از آب استفاده می کنید اما بدانید که بهترین راه برای از بین بردن لکه های آب استفاده از خود آب است.

4. از یک دستمال استفاده کنید

می توانید یک دستمال را به اندازه کافی مرطوب کنید. سپس این دستمال مرطوب را به صورت ضربه ای به کفش بزنید تا تمام قسمت های کفش جیر به اندازه کافی مرطوب و خیس شوند. مراقب لک ها باشید و روی قسمت هایی که هیچ لکه آبی ندارند ، مانور ندهید.

5. کفش ها را شب تا صبح داخل یک محیط تاریک و خنک قرار دهید

کفش ها را در محلی قرار دهید که جریان هوا به خوبی در آن وجود داشته باشد. کفش جیر بیشتر از کفش های دیگر برای خشک شدن به زمان نیاز دارد و بنابراین باید یک 24 ساعت کامل صبر کنید. هرگز تا زمانی که کفش شما به اندازه کافی خشک نشده ، به آن ها دست نزنید و اجازه دهید کفش در معرض هوای آزاد خشک شود و آن ها را در معرض گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری نکنید.

6. مرحله آخر

 بعد از تمیز شدن کفش ها روی آن ها براش مخصوص را بکشید تا گرد و غبار و آلودگی از بین برود.

تمیز کردن خاک و دیگر ناخالصی‌ها از روی کفش

۱. یک برس مخصوص کفشِ جیر بگیرید و در هنگام تمیزکردن از خشک بودن کفش مطمئن شوید

جیر یک لایه‌ی نرم دارد که شما می‌توانید با خرید یک برس مخصوص از فروشگاه به‌راحتی آن را تمیز کنید. اگر کفش شما برچسب خاصی دارد که در مورد نحوه‌ی تمیزکردن آن توضیحاتی داده است، بهتر است از همان دستورالعمل‌ها برای تمیز کردن کفش جیر استفاده کنید. کفش‌های جیر در برابر آب و رطوبت بسیار آسیب‌پذیر هستند به همین خاطر توصیه می‌شود قبل از تمیز کردن کفش جیر حتما از خشک بودن آن مطمئن شوید، زیرا بدترین لکه‌ها هم وقتی کفش خشک باشد، بهتر تمیز می‌شوند.

۲. کفش را به‌آرامی برس بکشید

با استفاده از برس مناسب کفشِ جیر به‌آرامی خاک یا کثیفی‌های روی کفش را پاک کنید. برس را به عقب و جلو نکشید: فقط در یک جهت کفش را برس بزنید. با برس‌زدن کفش و پاک‌شدن لایه‌ی کثیف روی آن، کفش‌تان نوتر به‌نظر می‌رسد.

۳. برای از بین‌بردن لکه‌های روی کفش، محکم برس بزنید

وقتی کفش‌تان را واکس می‌زنید، پرزهای جیر در یک جهت فشرده می‌شود. برای اینکه پرزها از حالت فشردگی خارج شوند بهتر است بعد از واکس‌زدن با استفاده از برس مخصوص کفشِ جیر، کفش را به‌صورت رفت‌وبرگشت برس بزنید.

اگر پرزهای کفش خیلی کوبیده شده است و با برس‌کشیدن اصلاح نمی‌شود، با نوک یک چاقو سعی کنید پرزهای روی کفش را از حالت کوبیدگی خارج کنید.

۴. از یک پاک‌کن برای تمیزکردن لکه‌های سخت استفاده کنید

اگر خراشیدگی و لکه‌های روی کفش با برس‌کشیدن پاک نمی‌شود، می‌توانید از یک مدادپاک‌کن یا یک تکه سوهان لاستیک استفاده کنید. پاک‌کن مخصوص کفش‌های جیر هم می‌تواند در از بین‌بردن لکه‌ها و تمیز کردن کفش جیر کاربرد داشته باشد. با کمی فشار که کاملا به لکه و کثیفی روی کفش بستگی دارد، می‌توانید لکه‌های روی کفش را از بین ببرید.

۵. مراقب کفش‌تان باشید

وقتی کفش را تمیز کرده‌اید و زمانی که تازه آن را خریده‌اید، بر روی آن یک لایه اسپری محافظ کفش بزنید. این کار باعث می‌شود که کفش‌تان دیرتر کثیف شود. به توصیه‌های تولیدکننده کفش نیز توجه داشته باشید.

از بین‌بردن لکه‌های خاص

۱. برای از بین‌بردن لکه‌های چربی یا لکه‌های سخت از برس ناخن استفاده کنید

ابتدا کفش‌ها را با برس مخصوص کفش جیر خوب واکس بزنید. سپس از یک برس ناخن و آب گرم برای از بین‌بردن لکه‌ها و تمیز کردن کفش جیر استفاده کنید. لکه‌های چربی معمولا به‌سختی از روی کفش‌های جیر پاک می‌شوند و اگر در پاک‌کردن سریع این لکه‌ها تعلل کنید، کفش خیلی زود زیبایی اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد.

برخی افراد استفاده از نشاسته‌ی ذرت را برای از بین‌بردن لکه‌های تازه‌ی چربی پیشنهاد می‌کنند. مقداری نشاسته را روی لکه بپاشید و بگذارید یک شب تا صبح بر روی کفش بماند. روز بعد کفش را برس بزنید و سپس بر روی لکه‌ اتو بکشید.

۲. اگر کفش‌تان گِلی شد، تا قبل از خشک‌شدن آن را تمیز نکنید

گِل اضافی روی کفش را بدون اینکه به جیر آسیب برسد، بردارید و بعد کفش را در یک مکان آفتاب‌گیر بگذارید تا کاملا خشک شود. وقتی گِل کاملا سفت شد، تکه‌های بزرگ آن را با دست از کفش جداکنید. سپس با استفاده از برس مخصوص کفش‌های جیر، باقی‌مانده‌ی گِل اضافی روی کفش را خوب برس بکشید.

۳. برای تمیز کردن کفش جیر از شر لکه‌های موم و آدامس، کفش را فریز کنید

اگر یک تکه آدامس به کفش‌تان چسبید، بهتر است کفش را چند ساعت داخل فریزر بگذارید. آدامس کاملا سفت می‌شود. بعد می‌توانید تکه‌های بزرگ آدامس را از کفش جدا کنید و به‌دقت کفش را برس بکشید.

۴. برای از بین‌بردن لکه‌های خون می‌توانید از پنبه و پراکسید استفاده کنید

یک تکه پنبه را به پراکسید آغشته کنید و سپس به‌آرامی تا از بین رفتن کامل لکه بر روی آن ضربه بزنید.

۵. برای از بین‌بردن لکه‌‌ی جوهر از کاغذ خشک‌کن استفاده کنید

اگر چند قطره جوهر بر روی کفش‌تان ریخت، یک دستمال کاغذی بردارید و فوری روی جوهر بگذارید. اگر جوهر به کفش نفوذ کرد با کاغذ خشک‌کن کفش را برس بزنید. استفاده از پنبه‌ی آغشته به الکل نیز می‌تواند در تمیز کردن کفش جیر به شما کمک کند.

چند روش خانگی دیگر برای تمیز کردن کفش جیر

۱. برای از بین‌بردن لکه‌های سرسخت از سرکه‌ی سفید استفاده کنید

اگر یک لکه با روش‌هایی که پیش از این گفتیم پاک نشد، پیشنهاد ما استفاده از مقداری سرکه‌ی سفید با پارچه یا دستمال نرم است. دستمال آغشته به سرکه را بر روی لکه بکشید و بعد از خشک‌شدن برس بزنید. این یک روش مناسب برای از بین‌بردن لکه‌های نمک نیز هست.

۲. برای از بین‌بردن لکه‌های خشک از سیم‌ظرفشویی استفاده کنید

با سیم‌ظرفشویی لکه‌های خشک روی کفش را برس بزنید. البته ممکن است بعد از پاک شدن لکه در نگاه اول آن قسمت از کفش کمی قرمز رنگ به نظر برسد.

۳. از سوهان ناخن و بخار آب برای تمیز کردن کفش جیر استفاده کنید

اگر برس مخصوص کفش جیر را در اختیار ندارید، اول با یک سوهان ناخن روی کفش بکشید و سپس با یک کتری آب یا اتو کفش را بخار بدهید. حرارت آب منافذ جیر را باز می‌کند و تمیز کردن کفش جیر راحت‌تر انجام می‌شود.

فرقی نمی‌کند کالج باشد یا کفش لوفر زنانه یا مردانه، کافی است ترفند تمیزکردن کفش جیر را بدانید تا با خیال راحت همیشه کفش‌های تمیز به پا داشته باشید

منبع: چطور 
کپی لینک کوتاه خبر: https://sabkezendegi.net/d/4dd9p4

اخبار داغ