ماندگاری پیاز | جلوگیری از جوانه زدن پیاز | نگهداری پیاز

ترفند نگهداری طولانی پیاز بدون جوانه زدن! | چیکار کنیم پیاز جوانه نزند؟

اگر می خواهید روش های نگهداری پیاز برای جلوگیری از جوانه زدن را یاد بگیرید، تا انتها همراه ما باشید!
ترفند نگهداری طولانی پیاز بدون جوانه زدن! | چیکار کنیم پیاز جوانه نزند؟

پیاز جزو سبزیجات ریشه دار است، نگهداری پیاز بسیار مهم است، زیرا اگر به درستی و در جای صحیح از آن نگه داری نکنیم جوانه می زند. در صورت جوانه زدن پیاز ریشه و ساقه آن شروع به رشد می کند و قابل مصرف نیست. چون معمولا در این شراط پیاز بافت نرمی پیدا می کند و می پوسد. به نظر شما نگهداری پیاز شامل چه نکاتی است؟!
 در ادامه این بخش از سبک زندگی شما را با نکات نگهداری پیاز برای جلوگیری از جوانه زدن آشنا می کنیم!

اصول انتخاب پیازها برای ذخیره و نگهداری

قبل از اینکه نکات نگهداری پیاز را به شما بگوییم باید با نکات مهم خرید پیاز آشنا شوید تا بهترین پیاز را برای نگهداری انتخاب کنید.

 1. پیازهای صورتی و قرمز برای نگهداری مناسب ترند زیرا رطوبت کم و عطر و طعم بالایی دارند.
 2. در هنگام خرید پیاز به ظاهر پیاز و پوسته آن توجه نمایید زیرا پیازها در اثر برداشت بد و حمل و نقل نامناسب، مستعد آلودگی و فساد می شوند.
 3. پیاز خریداری شده باید پوسته سالم، یکنواخت داشته باشد.
 4. بافت پیاز باید سالم، محکم و آب دار بوده و نباید شل و وارفته یا ترشیده باشد.
 5. از یخ نزده بودن پیاز مطمئن شوید. بافت پیازهای یخ زده بعد از برش لزج بوده و شفافیت لازم را ندارد.
 6. پیازهای برداشت شده در پاییز را برای ذخیره و نگهداری مناسبند و پیازهایی که در بهار و تابستان برداشت می شوند به اندازه کافی برای ذخیره و نگهداری، بادوام و مناسب نیستند.
 7. پیازهای تند ترکیبات سولفوری بیشتری نسبت به پیازهای با طعم و رایحه ملایم دارند و ماندگاری بیشتری نیز دارند.
 8. پیاز باید نسبت به اندازه خود سنگین باشد.
 9. پیازهای جوانه زده را انتخاب نکنید، زیرا آنها تازه نیستند و به سرعت چروک می شوند.

آماده سازی پیاز برای نگهداری

قبل از نگهداری پیاز باید آن را برای ذخیره سازی و نگهداری برای مدت طولانی آماده کنید اما چگونه؟

 1. برگ های پیاز (قسمتی که بالای قسمت گرد پیاز قرار دارد) را جدا نکنید.
 2. پیازها را در یک فضا با تهویه مناسب قرار دهید تا پوستشان کاملاً خشک شود.
 3. پیاز زمانی آماده ذخیره سازی و نگهداری برای مدت طولانی خواهد بود که ساقه آن دیگر سبز نباشد و پوست آن کاملاً خشک و سخت شده باشد.
 4. با یک قیچی و یا چاقوی تیز ریشه های پیاز را از آن جدا کنید.پیازهایی که ساقه آن ها هنوز سبز هستند، هنوز برای این مرحله آماده نیستند.
 5. در فاصله حداقل 2٫5 سانتی متری برگ ها را از بدنه گرد پیاز جدا کنید و یا بدون کوتاه کردن آن ها را به هم ببافید.

نکات قابل توجه برای نگهداری پیاز

برای نگهداری پیاز برای مدت طولانی به نکات زیر توجه نمایید.

پیازها را در جای خنک نگه دارید:

دمای مناسب برای نگهداری پیاز 32 تا 40 درجه فارنهایت است. پیاز ها را در مکان خنک مانند انبار، زیرزمین و گاراژ نگهداری کنید تا احتمال جوانه زدن و فاسد شدن پیاز کاهش یابد زیرا گرما سبب خراب شدن پیاز می شود.

پیازها را در محیط خشک نگه دارید:

بهتر است پیازها را در محیط خشک که دارای تهویه مناسبی است، نگه دارید. پیازها را روی پارچه ای پهن کنید و در این شرایط نگه دارید تا پوستشان کاملاً خشک شود.

پیازها را در محفظه دربسته نگه ندارید:

هرگز پیازها را در محفظه و ظرف های پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی نگه ندارید چون به علت نبود هوای کافی به سرعت فاسد می شوند. بهتر است پیازهای خشک را در کیسه توری مانند یا سبد سیمی نگهداری کنید زیرا باید میزان اکسیژن کافی به پیاز برسد تا از ایجاد قارچ و فاسدشدن پیشگیری شودعدم گردش مناسب هوا باعث ایجاد رطوبت و در نتیجه جوانه زدن پیاز یا پوسیدگی آن می شود.

پیازها را دور از سایر میوه ها نگه دارید:

میوه های رسیده گاز اتیلن تولید می کنند واحتمال جوانه زدن را بالا می برند پس پیازها را از سایر میوه ها و سبزیجات دور نگهداری کنید.

پیازها را در جای تاریک قرار دهید:

محیط نگهداری پیاز باید دور از تابش آفتاب باشد زیرا تابش آفتاب باعث تلخ تر شدن طعم پیاز می شود. نگهداری پیاز زیر نورخورشید و در گرما باعث فاسد شدن پیاز می شود. پس محیط نگهداری پیاز باید دمای خنک و متعادل داشته و دور از نور آفتاب باشد.

پیاز را در محیط مرطوب نگه ندارید:

نگهداری پیاز در محیط مرطوب بسیار اشتباه است زیرا اگر دما و رطوبت بالا باشند، پیاز به راحتی رطوبت را جذب می کند و پیاز فاسد شده و جوانه می زند.

پیاز را در فریزر نگه ندارید:

اگر شما پیاز سالم را در فریزر قرار دهید، ماندگاری آن را کاهش داده اید. پیاز کامل رطوبت را به سادگی جذب می کند، خمیری مانند یا نرم می شود و سریع تر فاسد می شود.

پیازهای خراب را جدا کنید:

برای اینکه ماندگاری پیازهای شما بالا برود، پیازهای خراب و نرم شده را از سایر پیازها جدا کنید زیرا این پیازها سبب خراب شدن پیازهای سالم می شوند.

سیر و پیاز جوانه زده را چه باید کرد؟

اگر جوانه هم زد، می توان قسمت جوانه زده را جدا کرد و مابقی را به مصرف رساند. البته برخی خانم ها برای پیشگیری از جوانه زدن و خراب شدن پیاز، مقدار فراوانی پیاز را تفت می دهند و در یخچال یا فریزر نگهداری می کنند. در این حالت ارزش غذایی پیاز پایین می آید بنابراین چنین اقدامی را چندان توصیه نمی کنیم اما به هر حال در شرایط خاص مخصوصا برای خانم های شاغل این کار بلامانع است اما به عنوان یک برنامه دائمی توصیه نمی شود. نکته ای که نباید فراموش کرد آن است که پیاز و سیر را نباید سرخ کنید بلکه یک تفت مختصر کفایت می کند.

منبع: مجله اکالا
کپی لینک کوتاه خبر: https://sabkezendegi.net/d/36vw74

اخبار داغ