دلیل سوراخ شدن برگ گیاهان | علت بیمار شدن گیاهان آپارتمانی | جلوگیری سوراخ شدن برگ گیاهان

5 علت مهم سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی! + روش جلوگیری

سوراخ شدن برگ گیاه آپارتمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این بخش از سایت سبک زندگی به بررسی این دلایل می پردازیم.
5 علت مهم سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی! + روش جلوگیری

سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی یکی از عواملی است که بر روی ظاهر گیاه شما تاثیر بسیار زیادی می‌ گذارد و باعث از بین رفتن زیبایی گیاه می‌ شود. یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی مانند پتوس و یا آگلونما می‌ شود بیماری های رایج گیاهان است که در ادامه درباره این بیماری‌ ها که باعث سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شوند توضیح می‌ دهیم.

حمله حشرات به برگ گیاه آپارتمانی

دلیل اصلی سوراخ شدن ناگهانی برگ انواع گیاه آپارتمانی، می‌تواند حمله حشرات و آفت‌ها باشد. شته‌ها از جمله حشراتی هستند که به برگ گیاهان حمله کرده و از شهد آن‌‎ها تغذیه می‌کنند. شته‌ها به صورت قرمز رنگ، سفید، مشکی و قهوه ای یافت می‌شوند که می‌توانند باعث پژمرده‌شدن و سوراخ شدن برگ گیاهان شوند. کپک‌های پودری و آفت تریپس از جمله بیماری‌های بسیار شایع در گیاهان می‌باشند که باعث پژمرده‌شدن گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می‌شود.

بیشتر بخوانید: اشتباهات مخرب در نگهداری گیاهان آپارتمانی + نکات

نور نامناسب علت سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی

از مهم‌ترین علت سوراخ شدن برگ گیاه می‌تواند نور نامناسب باشد. بهتر است بدانید که نور مستقیم آفتاب می‌تواند باعث سوزاندن برگ گیاه شود. باید توجه داشته باشید که مناسب‌ترین نور برای گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم و پشت پنجره اتاق است که می‌تواند از سوختگی برگ گیاه جلوگیری کند.

بیماری های قارچی برگ گیاه

اگر تاکنون با سوراخ‌هایی بر روی برگ گیاه خود با حاشیه‌های زرد مواجه شده‌اید، بهتر است بدانید که بیماری‌های قارچی علت سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی شما است. برای جلوگیری از این اتفاق باید به آبیاری گیاه خود توجه داشته باشید. اکثرا بیماری‌های قارچی گیاهان به دلیل آبیاری بیش از اندازه و یا کم به وجود می‌آید که در این مواقع می‌توانید از تقویت کننده‌ها و سنگ ریزه برای جلوگیری این اتفاق استفاده نمایید.

کمبود مواد مغذی گیاهان علت سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی

کمبود فسفر، پتاسیم و نیتروژن نیز یکی از دلایل بسیار موثر در ایجاد سوراخ بر روی برگ گیاهان آپارتمانی می‌باشد. در این مواقع ممکن است با زرد شدن برگ گیاه نیز رو به رو شوید که برای پیشگیری آن استفاده از کودهای تقویتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد نگهداری گیاه بامبو در منزل!

چگونه از خورده شدن برگ گیاه توسط حشرات جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی باید آفات و حشرات مزاحم موجود بر روی برگ گیاه را از بین ببرید، سم پاشی ماهانه و یا هفتگی، بکارگیری صابون مخصوص کشتن حشرات، استفاده از کودهای تقویتی و آبیاری مناسب می‌تواند از اصلی ترین مواردی باشد که باعث جلوگیری از ایجاد بیماری‌های آفتی گیاهان آپارتمانی شود.

منبع: دلتا مگ
کپی لینک کوتاه خبر: https://sabkezendegi.net/d/4ver62

اخبار داغ