لکه های دیوار | پاک کردن لکه های دیوار | لکه گیری دیوار

پاک کردن انواع لکه های دیوار؛ از لکه خودکار تا دست کثیف!

اگه دیوار خونه شما هم به دلایل مختلفی لکه شده و باعث اعصاب خوردیتون شده، اینجا بهتون میگیم که چطور لکه های دیوار رو می تونی پاک کنی!
پاک کردن انواع لکه های دیوار؛ از لکه خودکار تا دست کثیف!

وجود بچه های کوچیک توی خونه باعث میشه که انواع لکه های دیوار رو ببینیم! از لکه خودکار و مداد رنگی گرفته تا دست کثیف و غذا، بماند که آلودگی هوا و باز بودن پنجره ها هم می تونه لکه های دیوار رو ایجاد کنه. اما نگران نباشین چون تو این بخش از سبک زندگی برای تمیز کردن انواع لکه های دیوار بهتون راهکار میدیم!

پاستل و مداد شمعی

بهترین راه برای پاک کردن لکه مداد شمعی یا پاستل محلول جوش شیرین است. توجه داشته باشید که در غلظت جوش شیرین باید احتیاط کرد تا به رنگ دیوارتان آسیبی وارد نکند. اما لکه مدادرنگی به سادگی پاک نمی‌شود. می‌توانید از یک مسواک کهنه و مقداری خمیردندان استفاده کنید و آن‌ها را پاک کنید. برای پاکسازی اثر مداد رنگی روی دیوار گچی هم می‌توانید از مقدار کمی جوش شیرین محلول در آب به کمک کمی پنبه استفاده کنید و بلکه را از بین ببرید.

لکه مداد

پاک کردن لکه مداد آسان‌ترین مرحله است. برای پاک کردن مداد تنها به یک پاک کن نیاز دارید! شما می‌توانید به کمک یک پاک کن به راحتی اثر مداد را پاک کنید، اما اگر با پاک کن پاک نشد می‌توانید از جوش شیرین نیز استفاده کنید. حتما از سمت تمیز پاک کن استفاده کنید تا خود پاک کن دیوار را لکه دار نکند.

لکه های زرد رنگ حاصل از نم دیوار

اگر درمناطق پر باران کشور ساکن هستید پدیده ی لکه های زرد رنگ حاصل از باراناتفاقی است که همیشه با آن روبه رو هستید. در چنین مواردی، اگر لکه ها تازه هستند، پس از انجام تعمیرات مورد نیاز، برای از بین بردن لکه رنگ از روی دیوار یک پیمانه مایع سفید کننده را با ۴ لیتر آب ترکیب کنید و با کمک تکه ای اسفنج یا یک دستمال ترجیحا سفید، روی لکه های نم بکشید تا شاهد تمیز شدن لکه رنگ از روی دیوار باشید. این شیوه تنها در صورتی که لکه رنگ حاصل از نم تازه بوجود آمده باشد موثر است و به پاک کردن آن کمک خواهد کرد.

جای تابلو از روی دیوار

یکی از آشنا‌ترین  و همیشگی ترین انواع لکه‌ دیوار که با آن روبه رو هستیم، لکه های مربوط به جای قاب و تابلوهایی است که برای مدتی طولانی روی دیوار آویزان بوده‌اند و سپس جدا شده اند. بهترین راه برای برطرف کردن این دسته از لکه ها از روی دیوار  استفاده از بخارشوی است. اگر به بخارشوی دسترسی ندارید نیز جای نگرانی وجود ندارد. می‌توانید از یک محلول شوینده مناسب که در آب گرم حل استفاده کنید و با دستمال لکه مورد نظر را تمیز کنید.

واکس روغنی

خیلی وقت‌ها در پایین دیوارها، جایی که کفش‌ها را می‌گذارید لکه‌های سیاه زیادی دیده می‌شود که احتمالا اثر واکس است. برای پاک کردن واکس روغنی از روی دیوار ابتدا صبر کنید تا واکس خشک شود و بعد با ناخن یا کارت، قسمت‌های خشک را جدا کنید. بعد روی قسمت‌های خشک یک دستمال کاغذی قرار دهید و کمی آن را با اتو گرم کنید. این کار باعث می‌شود تا واکس آب شده و توسط دستمال کاغذی جمع شود.

لکه انگشت

یکی از متعددترین لکه‌ها روی دیوار که به وضوح هم قابل مشاهده اند لکه انگشتان است، مخصوصا در اتاق خواب و محل بازی بچه ها. برای برطرف کردن اثر انگشت و لکه‌های روی دیوار، یک سیب زمینی را نصف کنید و چندین بار نصف سیب زمینی را روی دیوار بمالید و سپس با یک اسفنج تمیز جای لکه را پاک کنید. توجه داشته باشید که این دستور تنها برای دیوار‌های رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.

لکه چربی از روی دیوار

برای پاک کردن لکه‌های چربی به‌ جا‌ مانده در آشپزخانه یا رد دستان چرب روی دیوار محیط اطراف آن، تنها به یک محلول خانگی ساده و پارچه‌ای لطیف و تمیز احتیاج دارید. تقریبا نصف فنجان مایع ظرف‌شویی را در 1 فنجان آب گرم حل کنید و با پارچه روی آن بمالید. سپس با یک تکه پارچه مرطوب آن را تمیز کنید. برای لکه‌های سرسخت‌تر می‌توانید از محلول سرکه سفید و آب گرم استفاده کنید.

جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر و خودکار اسپری‌های مخصوصی وجود دارد، اما نیازی به آن‌ها نیست. لکه جوهر با الکل سفید و کمی دقت به راحتی پاک می‌شود. پنبه را به کمی الکل سفید آغشته کنید. البته نه آنقدر خیس که از آن بچکد و لکه دیگری باقی بگذارد. پنبه را روی دیوار فشار دهید و حواس تان باشد پنبه را روی قسمت‌های لک شده نمالید. لکه در اثر مالش روی سطح دیوار پخش خواهد شد. تا هر موقع که نیاز باشد، پنبه‌ها را عوض کنید. از پنبه‌های استفاده شده که باعث پخش شدن جوهر می‌شود، خودداری کنید. حالا پارچه سفیدی را به الکل آغشته کنید و روی لکه بمالید. هر بار از قسمت‌های تمیز پارچه استفاده کنید و تا محو کامل لکه به این کار ادامه دهید. در آخر هم دیوار را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید.

دوده و سیاهی

قبل از این که پاک کردن لکه‌ها و سیاهی‌های دیوار را شروع کنید ابتدا با جاروبرقی گرد و خاک دیوار را بگیرید. حواس تان باشد جاروبرقی را به دیوار نچسبانید و با کمی فاصله این کار را انجام دهید، چون احتمالا سر جاروبرقی تمیز نیست و لکه به جا می‌گذارد. در مرحله بعد با بخارشوی همین کار را از بالای دیوار به سمت پایین انجام دهید.

برای پاک کردن لکه و سیاهی اطراف بخاری و شوفاژ از پودر رختشویی و دستمال کاملا تمیز استفاده کنید. مقداری از پودر را با آب مخلوط کرده و با دستمال تمیزی روی دوده و لکه بمالید تا پاک شود، سپس با پارچه کتان دیگری دیوار را خشک کنید. بهتر است مخلوطی که تهیه می‌کنید غلیظ باشد تا بهتر اثر کند.

ممکن است لکه‌های حاصل از دوده روغنی باشند و با تلاش شما تا این مرحله همچنان بر جای مانده باشند، پس حالا باید از پاک کننده‌های قلیایی تری استفاده کنید. یکی از بهترین پاک کننده‌های قلیایی سولفات تری سدیم است. یک تا دو قاشق غذاخوری از سولفات تری سدیم را در ۴ لیتر آب ولرم حل کنید. یک اسفنج تمیز بردارید، آن را به محلول آغشته کرده و بلکه دوده روی دیوار را بشویید.

سپس با اسفنج تمیز و مرطوب آن را از روی دیوار پاک کنید. دقت کنید که اگر میزان سولفات تری سدیم بیشتر از دو قاشق شود، دیوار کدر و مات می‌شود. اگر لکه‌های روی ترک یا خطوط دیوار هستند می‌توانید از مسواک یا برس استفاده کنید. عینک و ماسک را هم فراموش نکنید.

منبع: هومتیک
کپی لینک کوتاه خبر: https://sabkezendegi.net/d/2rm8z3

اخبار داغ